AKTUALNOŚCI
31 10 2017
„Żołnierska Pamięć” w Rumunii
  • drukuj

 

W dniach od 27 do 30 października 2017 roku żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wspólnie z żołnierzami rumuńskimi odwiedzili groby polskich żołnierzy i uchodźców znajdujące się na cmentarzach w południowej Rumunii, w miastach Targu Jiu, Bukareszcie, Dragaszani i Pitesti. 

 

 

Akcja "Żołnierska Pamięć" rozpoczęła się od odwiedzin na grobach żołnierzy w miejscowości Targu Jiu. W tym mieście, podczas II Wojny Światowej, znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Wojska Polskiego. Po przybyciu na miejsce przedstawiciele grupy dowódczej kompanii zmotoryzowanej, wspólnie z żołnierzami z 26 batalionu "Neagoe Basarab", uporządkowali i oczyścili groby żołnierzy zaś kapelan kontyngentu odmówił modlitwę i postawiono znicz przy każdym nagrobku.nierzami rumuńskimi postawiliśmy symboliczny znicz przy każdym nagrobku.

 

W niedzielę 29 października odbyło się spotkanie  z Polonią zamieszkałą w Bukareszcie. Rozpoczynając swój pobyt w stolicy Rumunii żołnierze udali się na bukareszteński zabytkowy cmentarz Bellu, zwany też cmentarzem Șerban Vodă, odpowiednik warszawskich Powązek. W trakcie spaceru po założonej w 1858 roku i liczącej dziś 28 hektarów nekropolii, żołnierze odszukali grób płk. Józefa Becka, w którym były minister spraw zagranicznych RP i legionista był pochowany do 1991 roku. Następnie uporządkowali i ozdobili biało-czerwonymi kwiatami groby oraz zapalili znicz pamięci, a ks. mjr Krawczyk poprowadził modlitwę za zmarłych przy grobowcu rodziny Skupiewskich. Spoczywa w nim Lucjan Skupiewski, który przez kilka miesięcy w 1923 roku był burmistrzem stolicy Rumunii. Lucjan Skupiewski jest pradziadkiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, od strony mamy.

 

Następnie w katolickiej świątyni Biserica Romano-Catolica Baratia - Sancta Maria Gratiarum w Bukareszcie, odbyła się msza św. w języku polskim w intencji wszystkich Polaków spoczywających na cmentarzu w Bukareszcie. Podczas tej mszy św. chor. Adrian Bieniasz, kierownik sekcji Żandarmerii Wojskowej w PKW Rumunia, uroczyście wprowadził relikwie św. Jana Pawła II. Następnie zostało odczytane pismo kard. Stanisława Dziwisza potwierdzające jej autentyczność. We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie przybyli Polacy, na co dzień mieszkający w stolicy Rumunii, na czele z Bogdanem Polipciuc, prezesem „Domu Polskiego” w Bukareszcie.

 

- „Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy dziś uczestniczyć we mszy św. w języku polskim, z naszymi polskimi żołnierzami, którzy realizują swoje zadania w ramach misji NATO w Rumunii. Dziękujemy za wspólnotę modlitwy i wygłoszoną przez ks. kapelana Tomasza homilię ” - powiedział Bogdan Polipciuc, prezes „Domu Polskiego” w Bukareszcie.

 

Na zakończenie kapelan kontyngentu, w imieniu dowódcy PKW mjr. Pawła Cupa podziękował ks. Eugen Bartos, proboszczowi rzymsko-katolickiej parafii Sancta Maria Gratiarum w Bukareszcie za umożliwienie sprawowania mszy św. dla Polonii. - „Życzę wam, żebyście ofiarnie służyli Bogu i swojej Ojczyźnie, byli świadkami Chrystusowej Ewangelii i polskości na świecie, tak jak to robił przez lata św. Jan Paweł II, wasz wielki rodak” - powiedział ks. Eugen Bartos.

 

W poniedziałek 30 października  odwiedzono polskie groby w miejscowości Pitesti. Część polska cmentarza była poddana renowacji w 2014 roku i nie wymagała porządkowania. Tutaj również zapalono symboliczny znicz i pomodlono się w intencji zmarłych rodaków.

 

Tego samego dnia żołnierze Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego złożyli wizytę na grobach na cmentarzu miejskim w miejscowości Dragaszani  gdzie wraz z  żołnierzami rumuńskicmi oczyszczali i uporządkowali groby uchodźców z lat wojny. Następnie razem zapalono symboliczny znicz przy każdym nagrobku.

 

Akcja „żołnierska pamięć”  w I zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii zakończy się w dniu 01 listopada br. wizytą na części polskiej cmentarza w Krajowej z udziałem żołnierzy Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód.

 

Tekst: Oficer prasowy PKW Rumunia

Zdjęcia: kpr. Jacek Szurko, szer. Jacek Rok

‹‹ cofnij