AKTUALNOŚCI
31 10 2017
Żołnierskie znicze
  • drukuj

 

W ramach akcji „Żołnierska Pamięć” delegacje Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych zapaliły znicze i złożyły kwiaty na grobach żołnierzy, którzy ponieśli śmierć podczas wykonywania obowiązków służbowych.

 

Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski wraz z delegacją złożył kwiaty i zapalił znicz pod obeliskiem ś.p gen. Bronisława Kwiatkowskiego (Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych od roku 2007 zginął w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku), zaś na koniec ceremonii zaznaczył, iż takie uroczystości, nawet bardzo krótkie, powinny być dla nas momentem zadumy i refleksji.

 

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie żołnierski znicz zapłonął pod Pomnikiem Pamięci 96 Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem, a także pod Pomnikiem Orląt Polskich – żołnierzy poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920, której  przełomowym momentem była Bitwa Warszawska.

 

W Krakowie na Cmentarzu Salwatorskim oraz na Cmentarzu Rakowickim podpułkownik Tomasz Sieńko, złożył kwiaty oraz znicze ku czci i pamięci na grobach generałów: Bronisława Kwiatkowskiego i Włodzimierza Potasińskiego, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz na grobie generała Jerzego Wójcika dowódcy krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej, a także płk. Marka Kupca.

 

W Lublinie ppłk Andrzej Pietras oddał cześć Panu Marcinowi Knapowi ratownikowi medycznemu, który zginął w Afganistanie w 2011 r. podczas wykonywania obowiązków służbowych. Żołnierskie znicze zapłonęły również na grobie chor. Karola Szlązaka, który zginął w 2004 r. w katastrofie śmigłowca w Iraku oraz pod tablicą upamiętniającą zmarłego pięć lat temu gen. bryg. Witolda Poluchowicza – szefa Centrum Planowania w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych w 2007 r.  

                                                                            ***

„Żołnierska Pamięć” to inicjatywa, która ma na celu budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę, a także okazanie szacunku tym, którzy pełniąc ofiarną służbę w kraju i poza jego granicami oddali życie w imię najwyższych wartości, jakimi są pokój, sprawiedliwość, wolność i godność człowieka.

 

Tekst: mjr Marek Kwiatek

Zdjęcia: sierż. Patryk Cieliński, por. Agata Niemyjska

‹‹ cofnij