AKTUALNOŚCI
27 11 2017
Przygotowania do święta Wielkiego Zjednoczenia Rumunii
  • drukuj

Pierwszego dnia grudnia każdego roku Rumunia obchodzi narodowe święto Wielkiego Zjednoczenia. Z okazji święta organizowana jest wielka defilada wojska, policji, straży pożarnej i pozostałych służb. W tym roku po raz pierwszy w historii w defiladzie weźmie udział polski pododdział pieszy oraz sprzęt wydzielony z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

 

Wydzielone elementy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii wezmą udział w defiladzie w składzie Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód. Dowódcą kolumny zmotoryzowanej będzie dowódca kompanii por. Bartłomiej Czeremski, natomiast kolumny pieszej dowódca PKW mjr Paweł Cupa.

 

W piątek 24 listopada br., po zrealizowaniu czynności przygotowawczych wydzielony komponent kontyngentu w sile ponad 80 żołnierzy wraz z 8. jednostkami sprzętu wykonał marsz do Bukaresztu celem kontynuowania przygotowań do udziału w wielkiej defiladzie. Po przybyciu na miejsce żołnierze wraz ze sprzętem zostali rozlokowani w koszarach wojskowych wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Rumunii.

 

Kolejnego dnia, przed godziną 05.00 sprzęt jak i żołnierze biorący udział w defiladzie przemieścili się w okolice placu przy Łuku Triumfalnym w Bukareszcie. Próba rozpoczęła się około godz. 08.30 i trwała do godzin popołudniowych ze względu na złożoność oraz ilość ludzi i sprzętu biorącego udział w przedsięwzięciu. Żołnierze PKW Rumunia oprócz zaangażowania w próby i przygotowania do święta, realizują również program kulturalny przygotowany przez Dowództwo Wojsk Lądowych Rumunii. Do dnia defilady żołnierze będą mieli okazję odwiedzić najciekawsze miejsca w Bukareszcie, muzea, ośrodki kulturalne a także budynek parlamentu.

 

W tym roku w defiladzie, na placu „Arcul de Triumf” w Bukareszcie udział weźmie ponad 3500 żołnierzy i funkcjonariuszy w tym żołnierze z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Kanady, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Republiki Mołdawii, Polski, Portugalii, Słowacji, USA, Turcji i Ukrainy oraz 350 pojazdów wojskowych i 50 statków powietrznych.

 

Tekst: Oficer prasowy PKW Rumunia

Zdjęcia: szer. Jacek Rok    

‹‹ cofnij