AKTUALNOŚCI
28 11 2017
Pomoc w Doboju
  • drukuj

W dniu 27.11.2017r. dowódca Zespołu Łącznikowo – Obserwacyjnego LOT XIV zmiany PKW EUFOR ALTHEA w Bośni i Hercegowinie kpt. Tomasz Gabrych wraz z Zastępcą Ambasadora RP w BiH, panią wicekonsul Emanuelą Suprowicz, uczestniczyli w przekazaniu szpitalowi św. Apostoła Łukasza w Doboju aparatu elektrochirurgicznego do przeprowadzania histeroskopii. Donacja pierwszego takiego aparatu w dobojskim szpitalu została w 100% sfinansowana ze środków Polskiej Pomocy, a wartość tego niepozornego urządzenia wyniosła niecałe 5000 €.

 

Jest to kolejny wspólny projekt żołnierzy z LOT (Liaison and observation team) oraz Ambasady RP w BiH. Zakup nowoczesnego urządzenia diagnostycznego i zabiegowego daje nowe możliwości oddziałowi ginekologicznemu i z pewnością wpłynie na poprawę jakości usług oferowanych pacjentkom poprzez sprawniej realizowaną profilaktykę schorzeń ginekologicznych u kobiet. Dotychczas pacjentki z obszaru 10 gmin, które są w rejonie odpowiedzialności zespołu LOT, musiały jeździć do szpitala w Banja Luce oddalonego o 90 km od Doboju.

 

„Żołnierze z LOT Doboj dzięki wielu aktywnościom, które przeprowadzają w rejonie odpowiedzialności są bardzo dobrze odbierani wśród miejscowej ludności. Obecność polskich żołnierzy jest tu widoczna na wielu płaszczyznach. Spotykają się nie tylko z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, policją oraz kolegami z Armii BiH, ale również działają wśród lokalnych społeczności. Projekt zakupu aparatu do histeroskopii, zakupiony z funduszy Polskiej Pomocy będzie kolejną cegiełką, która buduje pozytywny wizerunek polskich żołnierzy w ich strefie odpowiedzialności” – podsumował projekt Dowódca Zespołu LOT.

  

Tekst: kpt. Tomasz Gabrych

Zdjęcia: por. Jakub Stawiński

‹‹ cofnij