AKTUALNOŚCI
02 02 2018
Szkolenie w Adazi
  • drukuj

Ostatnia dekada stycznia, upłynęła żołnierzom II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie, pod znakiem szkoleń ogniowych, które odbywały się na poligonie wojskowym Adazi, znajdującym się tuż za bramą Łotewskiej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej.

 

Przez pierwsze dwa dni żołnierze kompanii czołgów z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, ćwiczyli sami, wykonując manewry taktyczne oraz strzelania bojowe by w środę (24.01.2018 r.) stanąć na strzelnicy wraz z całą batalionową grupą (eFP Battle Group Latvia). W tym dniu odbyły się zajęcia zintegrowane, których celem było zgrywanie systemów dowodzenia, procedur działania, a także pokaz siły ognia „Fire Power Demonstration”. Po zakończeniu zajęć przeprowadzono „After Action Review”, czyli odprawę podsumowującą wykonanie postawionych zadań. Podczas zbiórki kierownik zajęć Cpt. Miller Jon docenił zaangażowanie oraz doskonałe wyszkolenie bojowe naszych czołgistów.

 

Tydzień szkoleniowy zakończył się apelem, w którym udział wzięli wszyscy żołnierze eFP BG. Podczas apelu został podsumowany cykl tygodniowych zajęć i przedstawiony plan szkolenia na tydzień następny - tego rodzaju rozprowadzenia odbywają się cyklicznie. Podczas nich dowódca eFP BG podpułkownik Sean M. French oraz jego bezpośredni podwładni, sprawdzają wiedzę żołnierzy w różnych dziedzinach wojskowości: od znajomości danych taktyczno-technicznych sprzętu swojego oraz sojuszników po np. znajomość stopni wojskowych innych nacji. Stało się już tradycją, że jeśli zapytany żołnierz nie udzieli poprawnej odpowiedzi, to cały jego pododdział wykonuje zadane ćwiczenia np. pompki, przysiady itp. Należy jednak dodać, że „sprawdzian wiedzy” oraz ćwiczenia odbywają się w pozytywnej atmosferze. „Traktujemy je jako możliwość podniesienia wiedzy o współdziałających ze sobą pododdziałach…” – opowiada dowódca kompanii czołgów porucznik Wojciech Tuchalski.

 

Pod koniec tygodnia, po zakończeniu ćwiczeń nasz sprzęt trafił do nowo wybudowanych garaży i hali remontowej, które dzięki przeprowadzonym rozmowom z dowództwem Łotewskiej Brygady, polski kontyngent otrzymał do swojej dyspozycji. To znacznie usprawni pracę „remontowców”, zwłaszcza, że w najbliższym czasie zaplanowanych jest szereg szkoleń bojowych z wykorzystaniem czołgów.

 

Ponadto, 30.01.2018 r. do polskiego kontyngentu dotarł transport logistyczny z 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, której żołnierze stanowią trzon Narodowego Elementu Wsparcia w PKW. Praca w logistyce to głównie planowanie oraz koordynowanie realizacji zadań związanych z zabezpieczeniem transportu ludzi oraz sprzętu dla pododdziałów wchodzących w skład PKW, zabezpieczenia szkolenia oraz realizacja napraw wraz z użytkownikami sprzętu wojskowego. Służba ta wymaga bardzo dużej uwagi, dokładnie sprecyzowanych zadań, jak i nieustannego nadzoru nad ich wykonaniem. Praca naszych logistyków nie jest łatwa, a dzięki niej kontyngent funkcjonuje bez zakłóceń.

 

Tekst i zdjęcia: PKW Łotwa

‹‹ cofnij