AKTUALNOŚCI
20 02 2018
Zawody strzeleckie w PKW Łotwa
  • drukuj

 

W Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Łotewskiej przeprowadzono strzelanie kwalifikacyjne na Wojskową Odznakę Strzelecką (WOS) dla żołnierzy PKW.

 

Strzelanie odbywało się zgodnie z obowiązującym regulaminem uzyskania Wojskowej Odznaki Strzeleckiej, tj. w pierwszej kolejności oddanie trzech strzałów próbnych, a następnie dziesięć punktowanych do tarczy sportowej TS-4  z 9 mm pistoletu wojskowego WIST oraz do figury bojowej 23p z 5,56 mm kbs BERYL. Po podliczeniu wyników przez komisję, której przewodniczącym był kpt. Ryszard Holewiński, zostali wyłonieni najlepsi strzelcy PKW oraz ci, którzy uzyskali wymagane minimum do otrzymania brązowej jak i srebrnej Wojskowej Odznaki Strzeleckiej. Brązową, czyli III stopnia Wojskową Odznakę Strzelecką uzyskało aż 57 żołnierzy, a srebrną trzech – ci drudzy legitymowali się już wcześniej posiadaniem brązowej WOS. Wręczenia odznak żołnierzom, którzy spełnili warunki jej otrzymania dokonał Dowódca  Polskiego Kontyngentu Wojskowego mjr Leszek Woźny podczas cotygodniowego rozprowadzenia, następnie pogratulował wszystkim żołnierzom zaangażowania w organizację strzelania oraz uzyskania bardzo wysokich wyników.

 

Ponadto, 17.02 w sobotę, odbyły się zawody strzeleckie z broni osobistej dla wszystkich żołnierzy  eFP BG (enhanced Forward Presence Battle Group) o puchar Dowódcy PKW. Brali w niej udział drużyny wszystkich państw stacjonujących w bazie Adazi. Mimo dość mroźnej aury atmosfera była gorąca, gdyż każda drużyna chciała pokazać się z jak najlepszej strony na tle kolegów z innych krajów, jak też przed swoimi przełożonymi. Jak się okazało największym zainteresowaniem oprócz oczywiście tarcz do których żołnierze prowadzili ogień stała się tablica wyników, na której na bieżąco były wywieszane rezultaty odbytych strzelań przez poszczególne drużyny. Było to miejsce międzynarodowych rozmów, rozważań nad wykonanym strzelaniem i nadziei na jak najlepszą lokatę. Czas przy namiocie jury bardzo się dłużył drużynom, które czekały na wyniki swoich konkurentów, ale żołnierze z plutonów zaopatrzenia oraz remontowego zadbali o to, by oczekiwanie trochę umilić. Przygotowali ogrzewany namiot, gdzie żołnierze mogli się skryć przed mrozem, wypić gorącą kawę lub skosztować pysznej rozgrzewającej zupy przygotowanej przez naszych kucharzy. Tej wspaniałej potrawie nie oparł się również Dowódca eFP BG ppłk Sean French, który w towarzystwie mjr Leszka Woźnego przypatrywał się samym strzelaniom. Dowódca eFP BG LVA był pod dużym wrażeniem zorganizowanych zawodów, gratulując dobrej organizacji oraz zgranego i zaangażowanego zespołu ludzi z PKW.

 

Na koniec zawodów odbyła się uroczystość wręczenia pucharów oraz nagród dla najlepszych strzelców i drużyn strzeleckich. Puchar dla najlepszego strzelca z pistoletu powędrował do reprezentanta Hiszpanii, a wręczenia dokonał Dowódca PKW mjr Leszek Woźny, drugą lokatę uzyskał przedstawiciel Łotwy, a trzecią uzyskał oficer z kompanii czołgów - ppor. Łukasz Kowalewski. Następnie wręczono nagrody dla  najlepszych strzelców z karabinka, gdzie dwa pierwsze miejsca zajęli reprezentanci Łotwy, a trzecia nagroda powędrowała do żołnierza z Hiszpanii. Po wyróżnieniach indywidualnych nastąpiło wręczanie nagród dla najlepszych drużyn, i tak z pistoletu najlepsi okazali się Polacy uzyskując łączną liczbę punktów 242, drugie miejsce uzyskali Łotysze z 228 punktami, na trzecim miejscu uplasowali się Hiszpanie z 199 punktami. Następnie dokonano wręczenia nagród dla najlepszych drużyn z karabinka. Pierwsze miejsce zajęli Łotysze, drugie miejsce zdobyli Kanadyjczycy. A ostatnie miejsce na podium stanęli Hiszpanie uzyskując 268 punktów.

 

Na zakończenie mjr Leszek Woźny zabrał głos gratulując zwycięzcom uzyskanych wysokich wyników oraz dziękując swoim żołnierzom za doskonałe przygotowanie  oraz przeprowadzenie właśnie zakończonych zawodów strzeleckich. Zawody strzeleckie były doskonałym element współzawodnictwa oraz pozwoliły żołnierzom eFP BG  na oderwanie się od codziennych obowiązków. Dały one też możliwość lepszego, wzajemnego poznania się żołnierzy różnych nacji, co niewątpliwie przyniesie wymierne korzyści w dalszej działalności Batalionowej Grupy Bojowej w  Republice Łotewskiej.

 

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska, st.chor. Sebastian Wachek

 

 

‹‹ cofnij