AKTUALNOŚCI
28 02 2018
Dowódca Operacyjny RSZ na przekazaniu dowodzenia
  • drukuj

 

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych  gen. dyw. dr Sławomir Wojciechowski uczestniczył w uroczystym przekazaniu dowodzenia w amerykańskich Siłach Lądowych w Poznaniu.

 

1 Dywizja Piechoty przejęła odpowiedzialność za kierowanie działaniami 6 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują na wschodniej flance NATO. Wcześniej zadanie to spoczywało na 4 Dywizji Piechoty. Uroczystość odbyła się w Poznaniu, gdzie mieści się MCE, czyli Element Dowództwa Misji.

 

Generał brygady William L. Thigpen przekazał obowiązki Dowódcy Dywizyjnego Centrum Dowodzenia Amerykańskich Sił Lądowych w Europie swojemu następcy generałowi brygady Richard R. Coffman, który wraz z żołnierzami z 1. Dywizji Piechoty będzie pełnił służbę w Poznaniu.

 

Trzy lata temu w odpowiedzi na zwiększone napięcie w regionie 4. Dywizja Piechoty utworzyła pierwsze Centrum Dowodzenia Dywizji (CME) w ramach operacji Atlantic Resolve będące pośrednią kwaterą między Siłami Lądowymi USA, a regionalnie rozmieszczonymi siłami amerykańskimi w ośmiu krajach Europy Środkowej: Bułgarii, Estonii, Węgrzech, Łotwie, Litwie, Polsce, Rumunii i Słowacji.

 

Poznańskie Centrum Dowodzenia jest odpowiedzialne  za koordynacje służby 6000 żołnierzy, organizuje dwustronne szkolenia, operacje i ćwiczenia międzynarodowe z siłami sprzymierzonych krajów  w celu odstraszania agresywnych działań i zwiększenia stabilności regionu.

 

Źródło:2slt

‹‹ cofnij