AKTUALNOŚCI
02 03 2018
Powitanie PKW Sophia
  • drukuj

 

1 marca odbyła się oficjalna ceremonia przywitania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, w czasie której nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt.

 

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA zorganizowali oficjalne przywitanie w rejonie misji. Wśród gości był zastępca dowódcy operacji EU SOPHIA Rear admiral Gilles Boidevezi. Uroczystość zbiegła się w czasie z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

Narrację prowadził ppor. Adrian Popczyk. Na wstępie zapoznał zebranych gości z historią "Żołnierzy Wyklętych". Uroczysty apel był także upamiętnieniem bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego oddali życie.

 

O godzinie 10.00 meldunek dowódcy PKW EU SOPHIA kmdr por. Cezaremu Kurkowskiemu złożył zastępca dowódcy kontyngentu kmdr ppor. Mirosław Marek. 
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, przemówienie wygłosił dowódca PKW EU SOPHIA kmdr por. Cezary Kurkowski.

 

Mówiłem wcześniej o 100. rocznicy odzyskania niepodległości, którą będziemy w tym roku obchodzić i w kontekście dzisiejszego Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przypominają się słowa ojca polskiej niepodległości, marszałka Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec - to jest zwycięstwo”, które w pełni oddają istotę walki powojennego antysowieckiego podziemia, a które dla nas powinny być drogowskazem."- powiedział Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

Uroczysty apel zakończono odegraniem "Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego". Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zaproszeni goście mieli okazję spróbować polskich potrawy oraz porozmawiać z żołnierzami.

 

Wieczorem kapelan kontyngentu ks. ppor. Paweł Antkiewicz odprawił Mszę Świętą za Ojczyznę z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

***

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony ustawą z dnia 3 lutego 2011 r. W hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Jego data nawiązuje do egzekucji członków IV Zarządu Zrzeszenia 'Wolność i Niezawisłość", wykonanej 1 marca 1951 r. w Więzieniu Mokotowskim.

 

Tekst: por. Damian Konopka

Zdjęcia: por. Damian Konopka, bsmt Marcin Wierzbowski

‹‹ cofnij