AKTUALNOŚCI
15 06 2018
PKW Afganistan RSM: Przekazanie dowodzenia
  • drukuj

W czwartek, 14.06.2018 r., w bazie Bagram w Afganistanie, odbyło się oficjalne przekazanie dowodzenia pomiędzy dowódcami VII i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

W uroczystej zbiórce udział wzięli między innymi: Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w New Delhi Pan dr hab. Adam Burakowski, Senator Afganistanu Saleh Mahmmad Lalagul, zastępca dowódcy RS generał broni Richard Cripwell, Dowódca Sił Specjalnych na Afganistan generał dywizji Albert e. Elton oraz dowódca bazy Bagram generał brygady Tery Williams. Dowódcę Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych reprezentował płk Piotr Siemiński.

 

Dowódca VII zmiany PKW płk Grzegorz Potrzuski, podziękował swoim żołnierzom za wspólną służbę. Dowódca VIII zmiany PKW płk Piotr Kaczmarek życzył żołnierzom VII zmiany szczęśliwego powrotu do domu. Ponadto, zwracając się do dostojnych gości zapewnił, że VIII zmiana PKW będzie aktywnym uczestnikiem koalicji działającej w ramach sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie, a poziom wykonywanych zadań będzie dowodem na to, że Polska jest nadal wiarygodnym i odpowiedzialnym sojusznikiem.

 

W czasie uroczystości wpisu do Księgi Pamiątkowej dokonał: Ambasador dr hab. Adam Burakowski oraz zastępca dowódcy RS gen.broni Broni Richard Cripwell. 

 

Ciężka służba i zaangażowanie polskich żołnierzy w czasie misji została uhonorowana wręczeniem przez przedstawiciela Dowódcy Operacyjnego RSZ Kordzików Honorowych oraz Odznak Honorowych RSZ. Dowódca VII zm. PKW, płk Grzegorz Potrzuski, za wzorowe wykonywanie zadań, otrzymał z rąk dowódcy bazy Bagram „Meritorious Service Medal”. W trakcie uroczystości życzono żołnierzom VIII zmiany osiągnięcia zakładanych celów misji.

 

Od tego momentu zadania misji realizować będzie VIII zmiana sformowana przez 34 Brygadę Kawalerii Pancernej z Żagania.

 

Część oficjalna została zakończona miłym akcentem w postaci wspólnego zdjęcia zaproszonych gości i żołnierskiego poczęstunku. Była to okazja do przekazania sobie już nie tylko formalnych, ale bardziej osobistych podziękowań. Wzajemne wsparcie i pomoc to ważny element w trakcie niełatwej służby z dala od ojczystego kraju i najbliższych.

 

Ponadto w przeddzień oficjalnych uroczystości w bazie Bagram oraz TB Gamberi odbyła się uroczysta zbiórka podczas, której za zaangażowanie oraz duży wkład pracy w realizację zadań, uhonorowani zostali żołnierze VII zmiany PKW, kończący swoją misję w Afganistanie. Odznaczeni, otrzymali medale NATO „Resolute Support Mission” oraz medale nadane przez stronę amerykańską „Army Commendation Medal” oraz „Army Achievement Medal”, które wręczył dowódca TAAC East BG John W. Brennan Jr. Ponadto w bazie TB Gamberi, odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków pomiędzy oficerami kierunkowymi VII i VIII zm. Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

Symbolicznym elementem uroczystości było przekazanie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przekazana Flaga od tego momentu będzie powiewała na maszcie tzw. „Białego Domku” przeznaczonego dla polskich żołnierzy.

 

Tekst: mjr Tomasz Rylich

Zdjęcia: por. Monika Wywiórka

 

 

 

 

 

 

 

‹‹ cofnij