AKTUALNOŚCI
15 06 2018
Złoty konwój
  • drukuj

Bagram – po blisko sześciu miesiącach służby w Afganistanie 2 pluton ochrony złożony z żołnierzy 10 BKPanc wyjechał po raz ostatni poza bazę aby zrealizować zadanie mandatowe.

 

Pluton otrzymał zadanie konwojowania amerykańskich doradców, a następnie bezpośredniej ich ochrony w trakcie realizowanego przez nich szkolenia.

 

Wcześnie rano żołnierze zaczęli przygotowywać się do wyjazdu. Gdy wszystko było gotowe została przeprowadzona odprawa koordynacyjna, a następnie pluton wraz z doradcami udał się do oddalonej o blisko 30 km bazy sił afgańskich. Na miejscu doradcy rozpoczęli szkolenie, natomiast żołnierze skupili się na kolejnej części zadania - na bezpośredniej ochronie szkolących.

 

Po całym dniu pluton powrócił szczęśliwie do bazy wykonując ostatni,  „złoty konwój”. Wyjazd ten był również doskonałym momentem, aby móc się pożegnać z żołnierzami sił afgańskich, z którymi przyszło polskim żołnierzom współpracować w ciągu trwania całej VII zm. PKW Afganistan RSM.  

 

Polski Kontyngent w Afganistanie obok zadań doradczych i szkoleniowych realizuje również zadania bezpośredniej ochrony doradców. Przed żołnierzami plutonu zostało już tylko przekazanie obowiązków oraz długo wyczekiwany powrót do kraju, a przede wszystkim powrót do rodzin.

 

Tekst : por. Michał Panek

Zdjęcia: archiwum plutonu

‹‹ cofnij