AKTUALNOŚCI
19 06 2018
Force Commander złożył wizytę w Sigonelli
  • drukuj

18 czerwca w godzinach popołudniowych Force Commander Rear Admiral Alberto Maffeis odwiedził komponenty operacji SOPHIA stacjonujące w Sigonelli.

 

Korzystając ze faktu, że flagowy okręt operacji EUNAVFOR MED ITS SAN GIUSTO przebywa w porcie Katania, Rear Admiral Maffeis złożył wizytę we włoskiej bazie lotnictwa morskiego.

 

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem admirała Meffeisa przez dowódców kontyngentów stacjonujących w Sigonelli. Należy zaznaczyć, że włoska baza lotnicza pełni rolę FOB (Forward Operating Base) dla sił operacji SOPHIA i to z niej realizowane są loty rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym. W bazie rozlokowane są komponenty lotnicze z trzech państw: Polski, Hiszpanii i Luksemburga.

 

Kolejnym etapem wizyty była wspólna odprawa dowódców, którą zorganizowano w polskiej części bazy. W trakcie spotkania zaprezentowano strukturę kontyngentów oraz wyposażenie i możliwości statków powietrznych realizujących zadania w ramach operacji SOPHIA. Po odprawie odbyła się wspólna zbiórka wszystkich żołnierzy, w trakcie której admirał Maffeis podziękował im za zaangażowanie w realizację zadań. Następnie zaprezentowano statki powietrzne biorące udział w misjach nad Morzem Śródziemnym: polski AN-28 B1R (Bryza), hiszpański CN-235 VIGMA-D4 (Casa) oraz luksemburski SW3 (Merlin III). Na zakończenie spotkania wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 

Tekst i zdjęcia: por. Damian Konopka

‹‹ cofnij