AKTUALNOŚCI
17 07 2018
Dancon March w Afganistanie
  • drukuj

 

Żołnierze VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego RSM w Afganistanie wzięli udział w letniej edycji marszu „Dancon March - 2018”, którego organizatorami byli żołnierze Duńskiego Kontyngentu Wojskowego. Kolejna, zimowa edycja planowana jest w miesiącu październiku.

13 lipca 2018 r. w bazie HKIA w Kabulu o godz. 17.00 rozpoczęła się rywalizacja pomiędzy żołnierzami z różnych krajów, którzy zapragnęli zmierzyć się ze swoimi słabościami. Tegoroczne wydanie „Dancon March” polegało na pokonaniu dystansu 25 kilometrów w czasie nieprzekraczającym 6 godzin. Dodatkowym elementem przedsięwzięcia było to, że każdy uczestnik w marszu musiał być w umundurowaniu polowym z plecakiem, którego waga musiała wynosić co najmniej 10 kg. Warto również zaznaczyć, że marsz odbył się w trudnych warunkach. Podczas całej trasy uczestnikom towarzyszyła wysoka temperatura, która oscylowała w granicach 40°C. W marszu wzięło udział 15 narodowości. Łącznie wystartowało 253 zawodników. 

Ze strony Polskiego Kontyngentu Wojskowego uczestniczyło 39 żołnierzy. Pierwsze miejsce w letniej edycji marszu zajął turecki żołnierz z wynikiem 2:18 min. Najlepszym zawodnikiem ze strony polskiej okazał się kpt. Marcin Kalita, który zameldował się na mecie w czasie 2:36 min, plasując się w klasyfikacji generalnej na III miejscu.

Tegoroczną edycję marszu ukończyli wszyscy zawodnicy, którzy na mecie otrzymali medal oraz certyfikat. Wszystkim żołnierzom biorącym udział w „Dancon March” serdecznie gratulujemy.

Tekst: mjr Tomasz Rylich

Zdjęcia: plut. Paweł Kaczmarski, chor. Ireneusz Chyziak

 

‹‹ cofnij