AKTUALNOŚCI
13 09 2018
Obchody Święta Wojsk Lądowych w Bazie Adazi
  • drukuj

Obchody Święta Wojsk Lądowych w Bazie Adazi, gdzie stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy zostały zorganizowane w dniach 11-12 września 2018 roku.

Pierwszego dnia, we wtorek 11 września br., przeprowadzono międzynarodowe zawody taktyczno – ogniowe o puchar Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej. Do rywalizacji stanęło dziesięć zespołów. Wśród startujących obok Polaków znaleźli się Czesi, Hiszpanie, Kanadyjczycy, Słoweńcy oraz Słowacy. Zawodnicy mieli do pokonania dystans około 5 kilometrów w pełnym umundurowaniu z karabinkiem a następnie na strzelnicy poligonowej musieli wykonać strzelanie do tarczy 23p z odległości 100 metrów. Rywalizacja pomiędzy startującymi zespołami była bardzo zacięta. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanęli Polacy, którzy zdobyli największą ilość punktów ze strzelania. Na drugim miejscu uplasowali się Kanadyjczycy a trzecie miejsce przypadło żołnierzom z Czech.

Na zakończenie zawodów taktyczno – ogniowych Dowódca PKW mjr Arkadiusz Skórnóg wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale a także puchary. Po wręczeniu nagród wykonano zdjęcie wszystkich uczestników rywalizacji.

Drugiego dnia - 12 września - w polskiej strefie w Bazie Adazi przeprowadzono uroczysty apel, na który zaproszono przedstawicieli Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze. Do Bazy Adazi przybyli: w imieniu Ambasador RP w Republice Łotewskiej - Kierownik Wydziału Konsularnego Pani Małgorzata Hejduk-Gromek oraz Attaché Obrony ppłk Piotr Pomazany. Podczas Apelu Dowódca PKW podziękował żołnierzom za realizację zadań mandatowych w ramach polskiego kontyngentu wojskowego na bardzo wysokim poziomie a najlepszych żołnierzy wyróżnił listem gratulacyjnym oraz nagrodą rzeczową. Trzech żołnierzy kontyngentu zostało również wyróżnionych przez Dowódcę Operacyjnego RSZ Odznaką Honorową Wojsk Lądowych.

Ponadto w ramach obchodów Święta Wojsk Lądowych, również w dniu 12 września, rozegrano turniej w piłkę nożną o puchar Dowódcy PKW, pomiędzy drużynami z polskiego kontyngentu. Do rywalizacji przystąpiły 4 zespoły - Narodowy Element Wsparcia, kompania czołgów, pluton zabezpieczenia oraz pluton remontowy. Zwycięzcą turnieju okazała się drużyna składająca się z żołnierzy plutonu zabezpieczenia. Dowódca PKW za zajęcie miejsc na podium pogratulował najlepszym drużynom i wręczył puchary.

Tekst:  ppor. Paweł Białas

Zdjęcia: st. chor. Tomasz Wojewódka