AKTUALNOŚCI
14 09 2018
Święto Wojsk Lądowych w Afganistanie
  • drukuj

W dniach 12-13.09.2018r. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie odbyły się obchody Święta Wojsk Lądowych.

 

Uroczysta zbiórka w bazie Bagram rozpoczęła się złożeniem meldunku oraz przywitaniem z Flagą RP na drzewcu. Dowódca kontyngentu w swoim wystąpieniu podkreślił jak wielką rolę w historii nie tylko Polski, ale całej Europy odegrała Wiktoria Wiedeńska Jana III Sobieskiego „było to w dziejach Polski i Europy jedno z najważniejszych i doniosłych wydarzeń. 12 września 1683 r. sprzymierzone wojska polskie, cesarstwa i Rzeszy Niemieckiej rozgromiły armię turecką oblegającą Wiedeń, zadając tym samym jedną z najbardziej dotkliwych klęsk Imperium Osmańskiemu. O odsieczy wiedeńskiej mówi się, że zapobiegła ona islamizacji Europy, zahamowała wielowiekową walkę o przeniesienie islamu w głąb kontynentu europejskiego. Wiktoria wiedeńska jest po dziś dzień ważnym elementem zbiorowej pamięci i powodem do dumy dla milionów rodaków, wydarzeniem które rozsławiło w świecie imię polskiego żołnierza”.

 

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia oraz medale NATO Non - Article 5. Nie zabrakło również wyróżnień dla amerykańskich żołnierzy z Best Teamu - 21 wchodzącego w skład VIII zmiany, którzy z rąk dowódcy kontyngentu otrzymali Medale Wojska Polskiego.

 

Na zakończenie Dowódca PKW złożył wszystkim żołnierzom podziękowania za profesjonalizm, trud i duże zaangażowanie podczas służby pełnionej na afgańskiej ziemi w ramach misji Resolute Support. Podczas uroczystości płk Kaczmarek w szczególny sposób podziękował starszemu podoficerowi dowództwa chor. Ireneuszowi Chyziakowi, który żegnał się z kontyngentem.

 

Po uroczystym apelu w Kaplicy odprawiona została liturgia w intencji żołnierzy, którą poprowadził kapelan VIII zmiany PKW ks. kpt. Przemysław TUR.

 

Dnia 12.09.br Dowódca PKW płk Piotr Kaczmarek uczestniczył w uroczystościach w bazie TB Gamberi.

 

Tekst: mjr Tomasz Rylich

Zdjęcia: mjr Tomasz Rylich, st. chor. szt. Zbigniew Wojdak

‹‹ cofnij