AKTUALNOŚCI
25 09 2018
Żołnierze PKW Łotwa spotkali się z Papieżem
  • drukuj

 

W dniu 24 września br. żołnierze PKW w Republice Łotewskiej odbyli pielgrzymkę do miejscowości Agłona, gdzie spotkali się z Ojcem Świętym. W pielgrzymce wzięli udział również żołnierze pozostałych kontyngentów wchodzących w skład eFP Battle Group Latvia.

 

W godzinach popołudniowych Ojciec Święty odprawił Mszę Świętą w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie. W liturgii wzięło udział blisko 30 tysięcy wiernych z całego świata. Papież swoją homilię oparł na fragmencie Ewangelii świętego Jana opisującym Maryję stojącą pod krzyżem swojego Syna. Po Mszy Świętej do publicznej czci wiernych dostępny był obraz Matki Bożej Agłońskiej, który wystawiany jest  tylko dwa razy do roku oraz w czasie bardzo ważnych uroczystości.

 

Wizyta Ojca Świętego miała miejsce 25 lat po pierwszej podróży zagraniczn Jana Pawła II do krajów bałtyckich, która była realizowana w dniach 4–10 września 1993.Agłona to ważny ośrodek maryjny na Łotwie wraz z bazyliką. W czasach carskich w dawnym budynku klasztoru dominikanów więziono księży. W 1980 r. tamtejszemu kościołowi Św. Jan Paweł II nadał status bazyliki. Miejscowi Polacy nazywają sanktuarium "łotewską Częstochową".

 

Tekst: ppor. Paweł Białas, st. chor. Tomasz Wojewódka

Zdjęcia: st .chor. Tomasz Wojewódka

‹‹ cofnij