AKTUALNOŚCI
19 11 2018
100 lat Niepodległości Łotwy
  • drukuj

 

W dniu 18 listopada w Rydze odbyły się obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Republikę Łotewską. O godzinie 9:00 odbyła się Msza w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Rydze w intencji Ojczyzny. Następnie o godzinie 13:00 pod pomnikiem Wolności Prezydent Łotwy, Minister Obrony i delegacje złożyły kwiaty. O godzinie 14:00 czasu lokalnego ulicami Rygi przemaszerowała wojskowa parada z udziałem pododdziałów łotewskich i sił sprzymierzonych. Defiladę pododdziałów zamknęła defilada pojazdów wojskowych.

 

Na trybunie honorowej obok Prezydenta Republiki Łotewskiej  pana Raimondsa Vējonisa byli obecni: Minister Obrony Pan Raimonds Bergmanis, Dowódca  Sił Zbrojnych generał Leonid Kalnins, dowódcy kontyngentów wielonarodowego batalionu NATO stacjonującego w Bazie Adazi, Ambasadorzy i Attache stacjonujący w Republice Łotewskiej.

 

Dzień odzyskania niepodległości był także okazją do zaprezentowania sprzętu wojskowego państw sojuszniczych w tym również okrętów. Na rzece Dźwinie przycumował między innymi polski okręt ORP Wodnik, który był dostępny do oglądania dla wszystkich uczestników obchodów święta niepodległości w tym także dla żołnierzy PKW.

 

 

 

Tekst: ppor. Paweł Białas

Zdjęcia: st. chor. Tomasz Wojewódka

‹‹ cofnij