AKTUALNOŚCI
19 11 2018
Święto polskiego gimnazjum w Rezekne
  • drukuj

 

W dniu 16 listopada br. Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej mjr Arkadiusz Skórnóg wraz z delegacją żołnierzy kontyngentu, miał zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowych uroczystościach zorganizowanych w Państwowym Polskim Gimnazjum im. Stefana Batorego w Rezekne (Rzeżyca).

 

Wizyta w polskim gimnazjum odbyła się na zaproszenie dyrektor szkoły Pani  Walentyny Szydłowskiej. Uroczystości zorganizowane w polskiej szkole miały szczególny charakter, gdyż poświęcone zostały wydarzeniom historycznym:  100-lecia  Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Łotwę oraz Jubileusz 25-lecia istnienia Państwowego Polskiego Gimnazjum w Rezekne.

 

Na obchody jubileuszowe zaproszono także gości z kraju i zagranicy. Wśród nich, między innymi, przedstawicieli Polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polskiej Ambasady RP w Rydze, przedstawicieli władz lokalnych miasta Rezekne oraz wielu przyjaciół oraz zaprzyjaźnionych szkół i instytucji współpracujących i wspierających polskie gimnazjum od wielu lat.

 

Podsumowaniem dwudniowych uroczystości była akademia jubileuszowa, w ramach której odbyły się występy patriotyczno - artystyczne uczniów i absolwentów szkoły oraz przemówienia okolicznościowe. Dowódca PKW podczas przemówienia złożył, w imieniu własnym i wszystkich żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego na co dzień w bazie Ādaži, najserdeczniejsze życzenia dyrekcji oraz całemu gronu pedagogicznemu z okazji wyjątkowych obchodów jubileuszowych.  Złożył również na ręce dyrektor pamiątkowe upominki nawiązujące do 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Ponadto, delegacja żołnierzy PKW przekazała do szkolnej Sali Tradycji mundur polowy oraz galowy żołnierza Wojska Polskiego. Zakończenie obchodów  uświetniła  uroczysta kolacja.

 

 

Tekst: kpt. Bartosz Anaszko

Zdjęcia: st. chor. Tomasz Wojewódka

‹‹ cofnij