AKTUALNOŚCI
07 12 2018
Mikołajki w Sarajewie
  • drukuj

 

W czwartek, 6 grudnia 2018r., w Dzień Świętego Mikołaja, żołnierze XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA, odwiedzili podopiecznych Domu Dziecka "Egipat" w Sarajewie.

 

Najmłodszym dzieciom "pomocnicy Św. Mikołaja" podarowali maskotki i słodycze. W podziękowaniu za ofiarowane prezenty dzieci przygotowały dla żołnierzy występ taneczny, a młodzież szkolna rozdała własnoręcznie robione kartki świąteczne. Wspólnie odśpiewano również kolędę.

 

"Egipat" to dom dla dzieci bez opieki rodzicielskiej, który prowadzą Siostry Zakonne. Został założony w 1890 roku. Założyciel domu, pierwszy arcybiskup dr Joseph Stadler, nie chciał nazwać domu sierocińcem, ponieważ wśród chrześcijan nie ma sierot. Dzieci można pozostawić bez rodziców, ale nie można ich pozostawić bez przyjaciół, dobroczyńców.

 

"Dla każdego dziecka narażonego na niebezpieczeństwo głodu, straty i błądzenia, powinien istnieć jeden Egipt, gdzie znajdą schronienie i rodzinną atmosferę dla wzrostu we wszystkich wymiarach ludzkiej istoty jako obraz Boga." – w ten sposób powstał Dziecięcy Dom w Sarajewie. Wizyta w takim miejscu nie zawsze należy do łatwych, jednak wychowankowie tego domu oraz ich opiekunki stworzyli przyjemną, ciepłą i rodzinną atmosferę, która sprawia, że nikt nie czuje się tam sam.

 

 

tekst: kpt. Małgorzata Stefańska

zdjęcia: mł. chor. Łukasz Mioduszewski

 

 

‹‹ cofnij