AKTUALNOŚCI
07 01 2019
Wizyta Ministra ON w PKW EUFOR
  • drukuj

 

W dniu 4 stycznia 2019r. Minister Obrony Narodowej  Mariusz Błaszczak odwiedził żołnierzy XVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie.

 

Podczas wizyty towarzyszyli mu  Michał Dworczyk - Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,  Marek Suski - Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Ambasador RP w Sarajewie - Jarosław Lindenberg oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych -  gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

 

Wizyta w bazie CAMP BUTMIR w Sarajewie rozpoczęła się od spotkania z Dowódcą Misji EUFOR Major General Martin Dӧrfer oraz Dowódcą Sił NATO w Bośni i Hercegowinie Brigadier General Marti J. Bissell. Następnie odbył się uroczysty apel, podczas którego Minister wręczył medale "Za zasługi dla obronności kraju". W imieniu Prezesa Rady Ministrów - Szef Kancelarii PRM Michał Dworczyk - wręczył medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz listy gratulacyjne żołnierzom XVI zmiany PKW EUFOR.

 

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił się do żołnierzy: "Wasza służba w Bośni i Hercegowinie dowodzi, że my - jako Polska - nie jesteśmy jedynie biorcą bezpieczeństwa, że nie tylko cieszymy się z tego, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, które udziela nam Sojusz Północnoatlantycki oraz nasza współpraca w ramach UE, ale jesteśmy także dawcą tego bezpieczeństwa, zapewniamy bezpieczeństwo innym narodom". Minister Obrony Narodowej podziękował żołnierzom za codzienną służbę oraz złożył noworoczne życzenia. Przekazał także, iż jest dumny z polskich żołnierzy. Dodał, iż zarówno generał Dӧrfer oraz generał Bissell, bardzo pochlebnie wyrażają się o aktywności żołnierzy Wojska Polskiego.

 ***

Polska armia stacjonuje w BiH od przeszło 25 lat, obecnie polski kontyngent składa się z żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, a dowódcą XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA jest ppłk Jarosław Bondalski.Celem unijnej misji EUFOR ALTHEA jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych BiH oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa.W 2010 roku PKW EUFOR zakończył zadania stabilizacyjne w BiH i od tamtej pory wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze, udziela też pomocy humanitarnej. PKW stacjonuje w Sarajewie, Doboju i Banja Luce.

 

 

tekst: kpt. Małgorzata Stefańska

zdjęcia: kmdr por. Krzysztof Buć

‹‹ cofnij