AKTUALNOŚCI
20 05 2019
75. rocznica bitwy o Monte Casino
  • drukuj

W sobotę 18 maja, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski wziął udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

 

W uroczystościach organizowanych we Włoszech uczestniczyli Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Włoch Sergio Mattarella, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wraz z dowódcami Sił Zbrojnych RP.

 

Centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbywające się na Cmentarzu Monte Cassino, były poprzedzone mszą świętą odprawioną w bazylice watykańskiej przy grobie świętego Jana Pawła II. Msza za Ojczyznę sprawowana była w dniu 99. rocznicy urodzin papieża Polaka.

 

Uroczystości na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino rozpoczęły się od nabożeństwa, któremu przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek.

 

W tym roku w trakcie uroczystości ppłk. w st. spocz. Wojciech Narębski, weteran 2. Korpusu Polskiego, nazywany "Dużym Wojtkiem" odczytał testament - odezwę do młodych przygotowaną przez weteranów 2. Korpusu Polskiego.

 

- Musicie zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń prawdę o bitwie o Monte Cassino, prawdę o naszym poświęceniu, o konaniu naszych kolegów, o desperacji, z jaką pokonywaliśmy terenowe przeszkody w morderczym ogniu nieprzyjaciela. To wszystko tkwi głęboko w naszych sercach, ale chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać, że nawiedzą groby naszych kolegów i złożą Im hołd - napisali w testamencie skierowanym do młodzieży weterani – żołnierze 2 Korpusu Polskiego.

 

W trakcie uroczystości odczytany został także Apel Poległych, a wojskowy chór odśpiewał utwór „Czerwone Maki”.

 

Oficjalne uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wieńców.

 

***

 

75 lat temu, po zaciekłych walkach, oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. broni Władysława Andersa zdobyły wzgórze i klasztor na Monte Cassino, otwierając wojskom sprzymierzonym drogę na Rzym. Jako pierwszy na szczyt wzgórza dotarł patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich i zatknął pułkowy proporczyk. Następnie nad gruzami klasztoru benedyktynów zawieszono polską i brytyjską flagę. Bitwa pod Monte Cassino stała się symbolem wielkiej ofiarności i niezwykłego męstwa polskich żołnierzy na zachodnim froncie.

 

Źródło: MON

‹‹ cofnij