AKTUALNOŚCI
21 05 2019
IMMEDIATE RESPONSE-19 zakończone
  • drukuj

 

W dniach 07-19 maja na terenie trzech państw: Słowenii, Chorwacji i Węgrzech, odbywało się wielonarodowe przedsięwzięcie – ćwiczenie Immediate Response-19. Polskich żołnierzy reprezentowali spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

 

Celem międzynarodowego ćwiczenia była poprawa gotowości i interoperacyjności uczestniczących państw sojuszniczych i partnerskich. Najważniejsze elementy szkolenia polskiej grupy obejmowały: działania powietrznodesantowe, wykonanie desantu, przerzut wojsk drogą powietrzną w rejon działania, opanowanie i obrona lotniska jak również kluczowych elementów infrastruktury, przyjęcie zrzutu lądującego oraz zdobycie mostu drogowego i kolejowego.

 

Łącznie w ćwiczenie zaangażowanych było ok. 6500 żołnierzy z 15 państw w tym ok. 350 z Polski. Spadochroniarze z „szóstej”, a konkretnie z 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic, w pierwszej kolejności przygotowywali się w warunkach poligonowych do działania, a następnie ćwiczyli na terytorium Słowenii w podporządkowaniu dowódcy 173 amerykańskiej brygady powietrznodesantowej – 173rd IBCT (A). Realizowali swoje zadanie indywidualnie w okolicach miejscowości Murska Sobota z przydzielonym plutonem z włoskiej brygady Folgore.

 

Zadanie zostało wykonane, a cel ćwiczenia, czyli integracja wielonarodowego batalionu, został osiągnięty.

 

Tekst: kpt. Agata Niemyjska

Zdjęcia: Sebastian Brzezina

‹‹ cofnij